Powered By Blogger

środa, 1 lutego 2012

Przytyj

    Czy wiesz jak szybko przytyć? Wbrew pozorom, jest to równie trudne jak odchudzanie, a ze zbyt chudą sylwetką boryka się wiele z nas... Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, aby przytyć zdrowo i skutecznie!

    Chciałabyś wiedzieć jak szybko przytyć? Wbrew pozorom jest to zdecydowanie trudniejsze niż odchudzanie, jednak gdy zastosujemy się do kilku prostych zasad, powinno się udać!

1 kg tłuszczu to 9000 kcal, z tego wniosek, że aby przytyć 1 kg w ciągu 2 tygodni, musisz zwiększyć kaloryczność diety o około 650 kcal dziennie. Kobieta o wadze 50 kg przy 170 cm ma zapotrzebowanie kaloryczne ok. 2200 kcal plus 650 na przytycie daje w sumie 2850 do 3000 kcal, to sporo, jednak da się zjeść.

Przede wszystkim nie możesz jeść wszystkiego, co ci wpadnie w ręce. Unikaj fast foodów, potraw smażonych i tłustych, które są niezdrowe i długo zalegają w żołądku. Należy (w granicach rozsądku oczywiście) unikać słodyczy, zwłaszcza przed głównymi posiłkami, bo pomimo, że zawierają dużo kalorii hamują apetyt! Zjadaj dziennie 5 - 6 posiłków, regularnie co 3-4 godziny. Po obfitym posiłku pozwól sobie na półgodzinny spokojny wypoczynek (np. drzemkę). Jedz regularnie, każdy dzień rozpoczynaj od śniadania! Małe, ale częste posiłki sprawiają, że dostarczona energia zostaje w całości zużyta.

Zalecane produkty to: orzechy, pestki, oliwa z oliwek, awokado, banany, soki owocowe. Wszelkie kaloryczne owoce i warzywa (np. strączkowe - fasola, soja, soczewica).

Węglowodany - twoje główne źródło energii

W codziennej diecie uwzględniaj przede wszystkim węglowodany: 50 % energii powinno pochodzić właśnie z nich. Wybieraj grube kasze, np. jaglana, gryczaną, pieczywo, najlepiej z pełnego ziarna, ale także płatki owsiane, makarony, ryż czy kluski.

Wartość żywieniowa produktów zbożowych jest uzależniona od stopnia przemiału ziarna, w trakcie którego usuwane są zewnętrzne części bogate w składniki odżywcze. Pieczywo ciemne, produkowane z mąk grubego przemiału zawiera więcej witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego niż pieczywo białe; jest wiec zdrowsze. Produkty otrzymane z mąki z wyższego przemiału (białe, pszenne pieczywo i drobne kasze) charakteryzują się mniejszą zawartością witamin i składników mineralnych oraz błonnika.

Białka - podstawowy materiał budulcowy organizmu 

Zarówno mięso, rośliny strączkowe, ryby oraz jaja są dobrym źródłem pełnowartościowego białka. Jaja ponadto, podobnie jak mięso, zawierają prawie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jednak w żółtku jaja zawarta jest duża ilość cholesterolu, dlatego nie należy spożywać więcej niż dwa jaja tygodniowo. Ryby, w porównaniu z mięsem, zawierają więcej składników mineralnych. Są dobrym źródłem jodu oraz fluoru. Polecane są zwłaszcza ryby morskie, ze względu na wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Tłuszcze - element związków biologicznie czynnych 

Wskazane jest, aby zastępować tłuszcze zwierzęce roślinnymi. Ponadto, w twoim przypadku, możesz sobie pozwolić na spożywanie bez wyrzutów tłuszczów ukrytych w mleku, jogurtach, serach, ciastach, mięsie czy awokado.

Równie ważnym problemem jak nadwaga jest niedowaga
Wielu zadaje sobie pytanie jak przytyć? lub jak szybko przytyć? O ile można poprzez odstawienie posiłków zrzucić szybko parę kilogramów, co niestety nie jest za zdrowe dla naszego organizmu, to przybranie nawet kilku kilogramów może być wielkim problemem. Wiedzą o tym doskonale osoby, których ta sprawa dotyczy.

Niedowaga może wynikać z kilku powodów:
  • choroba lub stan pochorobowy
  • złe odżywianie (zły zestaw spożywanego jedzenia)
  • za mało jedzenia (brak jedzenia lub świadome głodzenie się)
  • nadmierne zużycie energii (ciężka praca fizyczna)
  • problemy z trawieniem, wchłanianiem lub z transportem międzykomórkowym składników odżywczych

Jak wynika z naszych doświadczeń w tym zakresie i badań najczęściej mamy do czynienia z tym ostatnim podpunktem i aby poprawić te procesy niezbędnym jest wprowadzenie do diety produktów, które oczyszczają organizm i dożywiają go.
Koncepcja Odżywiania Komórkowego , zakłada dostarczenie wszelkich niezbędnych składników do każdej komórki naszego ciała w każdym układzie.
Istotą tej koncepcji jest zapewnienie prawidłowego działania trzech procesów:
trawienia, wchłaniania i transportu do komórek
Realizowane jest to przez dostarczenie odpowiedniego pokarmu, który oprócz białka sojowego, oparty jest głównie na mikroelementach odżywczych i ziołach. Pokarm ten oprócz dożywiania, zapewnia również oczyszczenie organizmu ze złogów i toksyn.
W przypadku osób z nadwagą, tak potraktowany organizm, przy równoczesnym ograniczeniu ilości kalorii wraca do równowagi i zaczyna prawidłowo spalać nadmiar zgromadzonego tłuszczu.
W przypadku osób z niedowagą, dostarczony dodatkowo, poza normalnym jedzeniem, pozwala odbudować organizm. W przypadku wszystkich osób komórki stają się zdrowsze i silniejsze. Powstają z nich nowe, zdrowe i silne komórki, które z czasem zastępują stare i osłabione. Następuje stopniowa odnowa biologiczna organizmu. Ciało jest silniejsze, zdrowsze, sprawniejsze, odporniejsze na choroby. Stałe, właściwe odżywianie i bieżące oczyszczanie z toksyn i ubocznych produktów przemiany materii (głównie wolnych rodników) sprawia, że procesy starzenia nie przebiegają tak jak u innych osób.
Podstawą tego dodatkowego odżywiania jest tu Koktajl Odżywczy na bazie białka sojowego, który ma w sobie wszystkie niezbędne elementy odżywcze i dożywia ciało. Białko wzmacnia mięśnie i to właśnie masa mięśniowa rośnie, bo przecież nie chodzi o to, by obrosnąć w tłuszcz, a właśnie "zbudować" ciało. Mamy przecież wyglądać pięknie. Do tego potrzebne są także witaminy i minerały, ważne m.in. w procesie przyswajania białka i błonnik, żeby oczyścić jelita, a tym samym poprawić wchłanianie.
Koktajl pije się jako deser po posiłku, do tego Multiwitaminy, oraz Błonnik i Zioła. To proste, a produkty zrobią swoje.
Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest poszerzenie zestawu o takie produkty jak:
Napój Aloes i Zioła, Cell Activator oraz Herbatka NRG, które wspomogą pracę naszego organizmu w celu osiągnięcia właściwego celu.